Kik pályázhatnak?
A pályázatra olyan mezőgazdasági termelők jelentkezését várják, akik a támogatási kérelem benyújtását megelőző lezárt teljes üzleti éveben rendelkeznek legalább 6000 STÉ üzemmérettel és a támogatási kérelem benyújtását megelőző évben az árbevétel legalább 50%-a mezőgazdasági termelésből származott. A fiatal gazdák esetében csak lezárt üzleti év szükséges, tehát 2019-ben alapított vállalkozással már 40 év alatti mezőgazdasági termelők tudnak pályázni.
A támogatási kérelem benyújtására kollektív beruházás keretében is van lehetőség. Kollektív projektnek minősül a termelői csoport, a termelői szervezet, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet által végrehajtott projekt. Ebben az esetben a tagok összeszámolt árbevételének legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenységből kell, hogy származzon, illetve a tagok legalább 50%-ának rendelkeznie kell minimum 6000 STÉ-vel.
Megemelt keretösszeggel indul a pályázat
A pályázat keretösszege 30 milliárd Ft, ugyanakkor a márciusi Portfolio Agrár Klubon Viski József, az Agrárminisztérium vidékfejlesztési programok végrehajtásáért felelős helyettes államtitkára előadásában elmondta, hogy tekintettel a beérkezett nagyszámú igénylésekre, több pályázat keretösszegét megemelték, többek között az Az Állattartó telepek fejlesztése pályázatét is. Eszerint az Állattartó telepek fejlesztése pályázat új keretösszege 260 milliárd Forint.
A támogatási intenzitás 40-70% és akár 100 millió Ft vissza nem térítendő támogatás igényelhető.
Mire lehet pályázni?
Ezen a területen több változás is történt, az önállóan támogatható tevékenységek köre két részre oszlik.
A pályázat “A” részben a versenyképesség javítása érdekében építéssel járó technológiák beszerzése és fejlesztése, állattartó telepi épületek, létesítmények építése, kialakítása, bővítése, 5 célterületet alkottak meg, a célterülettől függ a támogatható tevékenység és a támogatás mértéke is.
- célterület: Baromfitartó telepek
- célterület: Sertéstartó telepek
- célterület: Szarvasmarhatartó telepekkel
- célterület: Juh és kecsketartó telepek
- célterület: Egyéb állattartó telepek
A pályázat “B” részben pedig az energiafelhasználás csökkentését célzó korszerűsítések, valamint a megújuló energia felhasználására irányuló technológiák alkalmazása támogatható, valamennyi célterület kapcsán egységesen.
Meddig lehet beadni a pályázatot?
A társadalmi egyeztetés miatt például a beadási határidőkben is lehetnek változtatások, egyelőre a támogatási kérelmek benyújtására 2021. május 12. napjától 2021. július 6. napja között az alábbi benyújtási szakaszokban van lehetőség.
- Első szakasz: 2021. május 12. – 2021. május 25.
- Második szakasz: 2021. május 26. – 2021. június 8.
- Harmadik szakasz: 2021. június 9. – 2021. június 22.
- Negyedik szakasz: 2021. június 23. – 2021. július 6.
Ezen időszak alatt az alábbi értékelési szakaszokban benyújtott projektek szakaszonként együttesen kerülnek elbírálásra.
baromfitartó telepegyéb állattartó telepenergiafelhasználás csökkentéseerőforrás-hatékonyság javításafiatal mezőgazdasági termelőjuh- és kecsketartó telepkollektív beruházáslegalább 6000 EUR STÉ üzemméretmezőgazdasági termelősertéstartó telepszarvasmarhatartó telepszociális szövetkezetVP2
Mit gondolsz?